Zaburzenia odżywiania leczenie

Zaburzenia odżywiania leczenie

Zaburzenia odżywiania – leczenie

Zaburzenia odżywiania są bardzo powszechnym problemem, który dotyka nie tylko dzieci i nastolatków, ale i osoby dorosłe. Na problemy z odżywianiem narażony jest praktycznie każdy, zwłaszcza gdy ta osoba ma utrwalony nieprawidłowy stosunek do jedzenia lub ma styczność z czynnikami, które mogą nasilać problem, na przykład presja otoczenia, z którą często mają do czynienia modelki. Zaburzeń odżywiania nigdy nie można lekceważyć, ponieważ nie mijają same. Jeśli podejrzewasz u siebie lub u bliskiej osoby zaburzenia odżywiania, leczenie okaże się niezbędne do tego, aby powrócić do zdrowia i pełnej sprawności.

Leczenie zaburzenia odżywiania – dlaczego warto podjąć terapię?

Zaburzenia odżywiania nie tylko wyniszczają organizm i mogą przyczyniać się do rozwoju kolejnych chorób, ale i wpływają bardzo negatywnie na życie osobiste, rodzinne czy zawodowe. Często osoby z zaburzeniami odżywiania fiksują się na swojej diecie i przebiegu dnia, nie zwracając uwagi na nic innego. Liczenie kalorii, obsesyjne myślenie o jedzeniu i ćwiczeniach rzutuje na samopoczucie, obowiązki i relacje z innymi ludźmi. Właśnie dlatego prawidłowo przeprowadzone leczenie zaburzenia odżywiania nie tylko pozwoli wrócić do pełni zdrowia, ale i zapewni wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.

Leczenia zaburzeń odżywiania

Im wcześniej rozpocznie się leczenie zaburzeń odżywiania, tym większa szansa na to, że uda się uniknąć niebezpiecznych konsekwencji. Bardzo ważne jest jednak to, aby zawsze zwracać się o pomoc tylko i wyłącznie do osób z doświadczeniem. Każde zaburzenie wymaga indywidualnego podejścia. Każdy przypadek jest inny i dlatego sposób leczenia i jego długość zawsze dobierana jest pod konkretną osobę. To, co sprawdza się u jednej, niekoniecznie przyniesie taki sam efekt u drugiej. To dlatego leczenie zawsze oparte jest na dokładnym poznaniu historii choroby i wysłuchaniu pacjenta.

Zaburzenia odżywiania – leczenie

Sposób leczenia, tak jak już zostało wspomniane, zawsze dobierany jest indywidualnie. Dużo zależy też od nasilenia objawów i długości choroby. Czasami wystarczające jest prowadzenie psychoterapii, w innych przypadkach trzeba łączyć ją z farmakoterapią. Dobór odpowiedniej terapii także ma ogromne znaczenie. Jeśli tylko ma się taką możliwość, warto zgłosić się na leczenie do psychodietetyka Olsztyn. Prowadzone jest ono przy każdym wariancie choroby. Zarówno w przypadku osób zmagających się z anoreksją, bulimią lub każdym innym problemem żywieniowym.