Opieka nad chorobą Alzheimera i demencją – o czym warto wiedzieć?
Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera lub demencją? Ten artykuł podpowie Ci jak poradzić sobie z wyzwaniami, znaleźć potrzebne wsparcie i czerpać korzyści z opieki.
Wyzwania związane z opieką nad chorobą Alzheimera
Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera lub demencją może często wydawać się serią przeżyć żałobnych, gdy patrzysz, jak znikają wspomnienia ukochanej osoby, a jej umiejętności ulegają erozji. Osoba z demencją będzie się zmieniać i zachowywać na różne, czasem niepokojące lub przygnębiające sposoby. Zarówno dla opiekunów, jak i ich pacjentów, zmiany te mogą wywołać emocjonalny wstrząs zamętu, frustracji i smutku. W miarę jak choroba przechodzi przez różne etapy, potrzeby Twojej ukochanej osoby rosną, Twoje obowiązki opiekuńcze i finansowe stają się coraz trudniejsze, a zmęczenie, stres i izolacja mogą stać się przytłaczające. Będziesz musiał zakupić nowe potrzebne rzeczy jak pieluchy czy śpiochy alzheimer. Jednocześnie zmniejsza się zdolność ukochanej osoby do okazywania wdzięczności za całą twoją ciężką pracę. Opieka może dosłownie wydawać się niewdzięcznym zadaniem.
Opieka we wczesnych stadiach choroby Alzheimera lub demencji
We wczesnych stadiach choroby Alzheimera lub innego rodzaju demencji ukochana osoba może nie potrzebować dużej pomocy opiekuńczej. Twoja rola może początkowo polegać na tym, aby pomóc im pogodzić się z diagnozą, zaplanować przyszłość i pozostać tak aktywnym, zdrowym i zaangażowanym, jak to tylko możliwe. Zaakceptuj diagnozę. Przyjęcie diagnozy demencji może być tak samo trudne dla członków rodziny, jak dla pacjenta. Pozwól sobie i swojej ukochanej osobie przetworzyć wiadomości, przejść do nowej sytuacji i opłakiwać swoje straty. Ale nie pozwól, aby zaprzeczenie uniemożliwiło Ci szukanie wczesnej interwencji. Radź sobie ze sprzecznymi emocjami. Uczucia złości, frustracji, niedowierzania, żalu, zaprzeczenia i strachu są powszechne we wczesnych stadiach choroby Alzheimera lub demencji – zarówno dla pacjenta, jak i dla opiekuna. Pozwól ukochanej osobie wyrazić to, co czuje i zachęć ją do kontynuowania działań, które nadają sens i cel ich życiu. Aby poradzić sobie z własnymi lękami, wątpliwościami i smutkiem, znajdź innych, którym możesz się zwierzyć. Korzystaj z dostępnych zasobów. Istnieje wiele zasobów społecznościowych i internetowych, które pomogą Ci zapewnić skuteczną opiekę podczas tej podróży. Zacznij od znalezienia Stowarzyszenia Alzheimer. Organizacje te oferują praktyczne wsparcie, infolinie, porady i szkolenia dla opiekunów i ich rodzin. Mogą również skontaktować Cię z lokalnymi grupami wsparcia.