Jak dbać o delikatną skórę dziecka?

Jak dbać o delikatną skórę dziecka?

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego warto o nią odpowiednio dbać. Jest pokryta zbyt cienkim płaszczem hydrolipidowym, a jej gruczoły łojowe nie funkcjonują jeszcze w pełni. Dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka jest tak istotna. Jak zatem dbać o nią na co dzień? Podpowiadamy!

Kąpiel dziecka

O skórę niemowlęcia warto zadbać już w trakcie kąpieli. Przede wszystkim, doskonale sprawdzą się delikatne płyny lub mydła dla dzieci. Powinny zawierać przetestowane składniki, bez zbędnych dodatków. Najlepiej wybierać takie, które mają tych składników jak najmniej. Im prosty skład - tym lepiej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są delikatne i nie podrażnią delikatnej skóry niemowlęcia. Wybór odpowiedniego kosmetyku do kąpieli jest niezwykle ważny. W końcu wiele dzieci posiada skórę wrażliwą, alergiczną i skłonną do przesuszania.

Pielęgnacja skóry po kąpieli

Bardzo ważna jest pielęgnacja skóry niemowlęcia po kąpieli. Po każdym myciu należy użyć delikatnego kremu nawilżającego na całe ciało. Dzięki temu skóra będzie nawilżona i gładka. Warto zwrócić uwagę na nawilżenie okolic pieluszki, zwłaszcza pachwin, które są narażone na podrażnienia. Na co dzień, zwłaszcza w słoneczne dni należy również używać kremów z filtrem, najlepiej SPF 50. Słońce ma negatywny wpływ na skórę dziecka i może być niebezpieczne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ogromne znaczenie w dbaniu o skórę niemowlęcia ma odpowiedni wybór ubranek. Powinny być wykonane z wysokie jakości, przewiewnych tkanin. Dzięki temu skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Równie istotny jest fakt, aby ubierać dziecko odpowiednio do temperatury. Jeśli ubierzemy naszego niemowlaka zbyt ciepło, możemy doprowadzić do przegrzania. Ubranka niemowląt należy prać w wyżej temperaturze, najlepiej 60 stopni. Tyle wystarczy, aby pozbyć się roztoczy oraz niebezpiecznych bakterii. Natomiast pościel, bieliznę i pieluszki tetrowe warto prać nawet w 90 stopniach.  Obecnie, nowoczesne pralki posiadają odpowiednie programy do prania ubranek dla dzieci, które dokładnie wypłukują płyny z tkanin. Bardzo ważne jest stosowanie płynów do prania przeznaczonych dla niemowląt. Powinny być delikatne, pozbawione sztucznych barwników oraz enzymów. Posiadają delikatny, niedrażniący zapach, a także nie podrażniają skóry maluszka. Warto również rozważyć pranie ubranek w płynach hipoalergicznych, jeśli zauważymy, że skóra maluszka jest skłonna do podrażnień i zaczerwienień.