Bóle brzucha – jaka może być ich przyczyna?
Bóle brzucha to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Gdy brzuch boli nas raz na jakiś czas w wyniku np. zatrucia pokarmowego, nie ma w tym niczego dziwnego. Problem pojawia się w sytuacji uciążliwych i powracających skurczy. Wówczas pomocy należy poszukać u specjalisty. Jak znaleźć przyczynę bólu?
Problemy ginekologiczne
Szukając przyczyny nawracających dolegliwości w jamie brzusznej, warto na wstępie wyeliminować problemy natury ginekologicznej, które są niestety długo maskowane przez nasz organizm. Schorzeń w układzie rozrodczym może być wiele, a każdy z nich objawia się zazwyczaj skurczami brzucha. Tego typu problemy są szczególnie popularne wśród kobiet. Choroba może dotknąć jajniki, szyjkę macicy czy jajowody. Schorzenie nie musi być poważne, jednak należy je możliwie szybko wyeliminować. Pomoże ci oczywiście dobry i doświadczony ginekolog, Opole czy Poznań – w każdym mieście znajdziesz świetnych specjalistów!
Problemy natury psychicznej
Przyczyna długofalowych bóli brzucha może leżeć zupełnie gdzie indziej, niż początkowo się nam wydaje. Często jest to również efekt zaburzeń natury psychicznej, ponieważ to właśnie tam swój początek mają różnego rodzaju procesu i powikłania. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele i należy po kolei weryfikować każdą z nich. Ból brzucha to przede wszystkim efekt długotrwałego stresu i stanów lękowych, a te mogą być z kolei spowodowane chorobą nerwową lub depresją. Warto wybrać się do psychologa i wykonać kilka podstawowych testów oraz odbyć stosowne konsultacje, aby wyeliminować tę przyczynę. Dobry psycholog dobrze wie, jak istotna dla całego organizmu jest np. choroba dwubiegunowa, dorosłe ADHD czy późna diagnoza autyzmu, Kraków czy Warszawa – w każdym mieście znajdziesz godnego zaufania specjalistę!
Zaburzenia odżywania
Problemy z bólami brzucha to także efekt zaburzeń odżywiania. Nie mamy tu na myśli jedynie anoreksji, która jest oczywistym powodem dolegliwości, lecz także pozostałe schorzenia. Być może masz tendencję do kompulsywnego objadania się i zwracania pokarmów z powodu przejedzenia? Nie musi być to od razu bulimia. Leczenie, Kraków czy Trójmiasto, wszędzie przebiega wówczas podobnie i jest poparte sesjami terapeutycznymi oraz konsultacjami z dietetykiem. Zaburzenia odżywiania to także po prostu zbyt nieregularne jedzenie, do którego tendencję mają przede wszystkim osoby bardzo zapracowane, niezwracające zbytniej uwagi na jakość i regularność swoich posiłków. Tego typu praktyki także mogą prowadzić do uciążliwych dolegliwości w jamie brzusznej.