Autyzm u dziecka – o tym powinien wiedzieć rodzic
Rolą każdego rodzica jest troszczenie się o to, by jego pociechy miały wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju. Kluczowe jest zwłaszcza to, żeby uważnie obserwować malucha i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały. Dziś porozmawiamy o tym, jak rozpoznać autyzm.
Autyzm – te objawy stanowią powód do niepokoju
Zacznijmy od tego, że dzieci są różne, podobnie jak występujące u nich objawy świadczące o odstępstwach od normy. Zazwyczaj pewne nieprawidłowości można dostrzec już między drugim a trzecim rokiem życia. Trudno je przeoczyć, gdyż są bezpośrednio związane z relacjami międzyludzkimi. Maluch z autyzmem unika kontaktu wzrokowego z innymi osobami i nie chce być przez nie dotykany. Nie wyraża zainteresowania zabawą z rówieśnikami i z rodzicami. Jest bardzo oszczędny w wyrażaniu emocji i praktycznie tego nie robi. Oprócz tego dziecko ma kłopoty z koncentracją i mową. Zachowuje się też w dość specyficzny sposób. Może wielokrotnie powtarzać to samo słowo, wykonywać dziwne, gwałtowne gesty oraz układać zabawki według ściśle przyjętych przez siebie reguł. Gdy zauważysz tego rodzaju sygnały, nie zwlekaj i podejmij stanowcze działania.
Szybka i właściwa diagnoza warunkiem udzielenia pomocy
Najważniejsze jest to, by jak najszybciej udać się z potomstwem do specjalisty. Niezbędna do udzielenia pomocy będzie diagnoza autyzmu. Kraków, Wrocław, Poznań – to tylko niektóre miasta, w jakich znajdują się placówki zajmujące się pracą z autystami. Personel przeprowadzi stosowne badania, aby znaleźć źródło problemów, które mogą wynikać między innymi z zaburzeń metabolicznych albo uwarunkowań genetycznych. Poznanie przyczyny zaburzeń pozwoli na wybranie skutecznej metody łagodzenia objawów. Celem takiego działania jest sprawienie, by dziecko mogło przystosować się do życia w społeczeństwie i samodzielnego funkcjonowania.
Niezbędne wsparcie rodziny i bliskich
Zdiagnozowanie autyzmu wymaga przyzwyczajenia się do nowej rzeczywistości i jej zaakceptowania. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla rodziców może to stanowić spore wyzwanie. Właśnie dlatego nieocenione okaże się wsparcie bliskich oraz fachowa pomoc, której udzieli psycholog. Warszawa nie jest jedynym miejscem, w jakim ją otrzymasz. Poradnie psychologiczne funkcjonują dziś nawet w niewielkich miasteczkach, dlatego najrozsądniej będzie udać się do tej, która znajduje się nieopodal. Szybko się przekonasz, że Wasze życie wciąż może być pełne radości i szczęśliwe, a autyzm nie musi sprawić, że przestaniecie się nim cieszyć.